CHAMPION JUNIORS AT THE IRONMAN 4X4 ABCRA NATIONAL FINALS JUNIOR RODEO

26 Jan 2017

Following two nights of intense competition, Luke Parkinson and Polly Gardner came out victorious taking out the Finals All Round Cowboy and Finals All Round Cowgirl titles at the Ironman 4x4 ABCRA National Finals Junior Rodeo!

With the results in of the last two rounds of the 2016 season; Hunta Gallacher and Braith Nock were crowned ABCRA Champion All Round Junior Cowgirl and ABCRA Champion Junior All Round Cowboy for 2016!

The top 15 Junior ABCRA competitors in the various age divisions took to the AELEC arena over the past 2 days to test their skill and agility in the Steer Ride, Barrel Race and the Breakaway Roping. 

Congratulations to our newly crowned Junior Champions!

2016 ABCRA JUNIOR RODEO NATIONAL CHAMPIONS                                               

JUNIOR ALL ROUND COWBOY - Braith Nock         Runner Up - Linden Raaen         
JUNIOR ALL ROUND COWGIRL - Hunta Gallacher               Runner Up - Polly Gardner         
JUNIOR STEER RIDER 8 & U11 - Jake Swan             Runner Up - Linden Raaen         
JUNIOR STEER RIDER 11 & U14 - Christopher Wilson         Runner Up - Travis Lamey          
JUVENILE STEER RIDER 14 & U18 - Toby Leake     Runner Up - Braith Nock             
JUNIOR BARREL RACER UNDER 11 - Kaydee Hernando    Runner Up - Thomas Hutton     
JUNIOR BARREL RACER 11 & U14 - Matt Canham               Runner Up - Hunta Gallacher    
JUVENILE BARREL RACER 14 & U18 - Braith Nock                Runner Up - Kaysha Cornes       
JUNIOR BREAKAWAY ROPER 8 & U18 - Luke Parkinson    Runner Up - Darcy Kersh             

2016 IRONMAN 4X4 ABCRA NATIONAL FINALS JUNIOR RODEO HELD 24-25TH JANUARY 2017

2016 IRONMAN 4X4 ABCRA NATIONAL FINALS JUNIOR RODEO AVERAGE CHAMPIONS                            

FINALS ALL ROUND COWGIRL - Polly Gardner  
FINALS ALL ROUND COWBOY - Luke Parkinson
IRONMAN 4X4 U11 BARREL RACE - Madalynn Cromack       
11-U14 BARREL RACE - Mackenzie Raaen          
14-18 BARREL RACE - Jade Tribe         
STEER RIDER 8 & U11 - Cooper Mitchell              
JUNIOR STEER RIDER 11 & U14 - Christopher Wilson       
MCDONALDS JUVENILE STEER RIDER 14 & U18 - Matt Hollis        
IMPULSE PRINT JUNIOR BREAKAWAY ROPING 8 & U18 - Luke Parkinson                                         

ROUND ONE WINNERS

IRONMAN 4X4 U11 JUNIOR BARREL RACE - Madalynn Cromack 17.61
11-14 JUNIOR BARREL RACE - Mackenzie Raaen 18.38
14-18 JUVENILE BARREL RACE - Jade Tribe 18.04
8-11 JUNIOR STEER RIDE - Jake Swan & Cooper Mitchell 72.00
11-14 JUNIOR STEER RIDE - Christopher Wilson 76.00
MCDONALDS 14-18 JUVENILE STEER RIDE - Matt Hollis 78.00
IMPULSE PRINT 8 & U18 JUNIOR BREAKAWAY - Brianna Doyle 2.31                        

ROUND TWO WINNERS             

IRONMAN 4X4 U11 JUNIOR BARREL RACE - Linden Raaen 17.88
11-14 BARREL RACE - Mackenzie Raaen 17.89
14-18 BARREL RACE - Kelly Atkins 17.76
8-11 STEER RIDE - Jake Simpson 69.00
11-14 STEER RIDE - Joseph McGrath 72.00
MCDONALDS 14-18 JUVENILE STEER RIDE - Eq Taine Nash & Luke Parkinson 74.00
IMPULSE PRINT 8 & U18 JUNIOR BREAKAWAY ROPING - Luke Parkinson 2.36      

ROUND RESULTS

Round One
Round Two
Average

FASTEST TIMES     
U11 BARREL RACE FASTEST TIME - Madalynn Cromack 17.61
11-14 BARREL RACE FASTEST TIME - Mackenzie Raaen 17.89
14-18 BARREL RACE FASTEST TIME - Kelly Atkins 17.76
JUNIOR BREAKAWAY FASTEST TIME - Brianna Doyle 2.31                      

HIGHEST SCORES             
8-11 STEER RIDE - Eq Cooper Mitchell & Jake Swan 72.00
11-14 STEER RIDE - Christopher Wilson 76.00
14-U18 STEER RIDE - Matt Hollis 78.00