Robe River Rodeo

Date 03/09/16 |President: Marianne Hoareau |Secretary:Fiona Weaver (0427 448 014)
Status Points | Type Rodeo | Zone Western Australia

Robe River Rodeo Program

 

 

Robe River Rodeo

Saturday 3rd September

Order of Events

 

12pm Start

 

Open Bareback

Steer Wrestling                                                                                 Round 1

Ladies Steer Undecorating                                                               Round 1

Team Roping                                                                                    Round 1

Open Bull Ride                                                                                 Round 1

Ladies Breakaway                                                                            Round 1

Rope & Tie                                                                                       Round 1

Open Saddle Bronc                                                                         Round 1

Barrel Races- Ladies and Junior/Juvenile

Steer Rides- Junior and Juvenile

Ladies Steer Undecorating                                                               Round 2

Team Roping                                                                                    Round 2

Open Bull Ride                                                                                 Round 2

Rope & Tie                                                                                       Round 2

Ladies Breakaway                                                                            Round 2

Steer Wrestling                                                                                 Round 2

Open Saddle Bronc                                                                         Round 2

Ladies Steer Undecorating                                                              Round 3

Team Roping                                                                                   Round 3

Open Bull Ride                                                                                Round 3

Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 4.17 0.00 Elise Croft 5.00 1125.00
2 11.13 0.00 Amanda Oversby 4.00 675.00
3 12.70 0.00 Wendy Harris 3.00 450.00
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 7.16 0.00 Elise Croft 5.00 1900.00
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 16.82 0.00 Wendy Harris Bindi * 7904 5.00 832.50
2 16.97 0.00 Rebekah Robbins Dakota * 7849 4.00 607.50
3 17.00 0.00 Maddi Edwards Coldplay * 11985 3.00 427.50
4 17.79 0.00 Elise Croft 2.00 225.00
5 18.03 0.00 April Thomson 1.00 157.50
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 21.91 0.00 Preston Pensini * 0.00 0.00
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 19.89 0.00 Courtney Reinke 5.00 0.00
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 18.77 0.00 Aneeka Ronchi Cousins 5.00 0.00
2 20.26 0.00 Cheyenne Vandenberg * 0.00 0.00
3 23.43 0.00 Julia Wallis * 0.00 0.00
4 25.76 0.00 Ella Tatnell * 0.00 0.00
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 0.00 71.00 Laurance Oversby Split N Eights BH0113 5.00 920.00
2 0.00 70.00 Rhys Morrissey Jundaroo BH0058 4.00 690.00
3 0.00 64.00 Mackay Lee-Warner Sundowner BH0019 3.00 460.00
4 0.00 42.00 Gerard Oversby Last Call BH0119 2.00 230.00
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 0.00 68.00 Gerard Oversby Paint Your Wagon BH0096 5.00 1320.00
2 0.00 67.00 Wade Mccarthy Caramel Chaos BH0107 4.00 880.00
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 4.48 0.00 Gerard Oversby 5.00 1080.00
2 5.31 0.00 Zach Kealy 4.00 720.00
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 20.78 0.00 Jason Henneberry 5.00 1800.00
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 0.00 54.00 Tyrell Metcalf * 0.00 0.00
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 0.00 70.00 Tom Gibbs 5.00 0.00
2 0.00 61.00 Blair Curtin * 0.00 0.00
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 15.37 0.00 Amanda Oversby 2.50 950.00
Place Time Score Competitor Horse Stock ID Points $
1 15.37 0.00 Elise Croft 2.50 950.00
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Bronwyn Hill
1 2 Kym Hamilton
1 3 Fiona Mckenzie
1 4 Rebekah Robbins
1 5 Freya Tomasini
2 1 Sally Latham
2 2 Amanda Oversby
2 3 Margriet Vanderzee
2 4 Elise Croft
2 5 Maddi Edwards
3 1 Wendy Harris
3 2 Tahree Mills
3 3 Tahlia Kilpatrick
3 4 Kate Dudley
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Rebekah Robbins
1 2 Aneeka Ronchi Cousins
1 3 Bronwyn Hill
1 4 Tenika Mccarthy
2 1 Robin Pensini
2 2 Freya Tomasini
2 3 Amanda Oversby
2 4 Elise Croft
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Margriet Vanderzee
1 2 Kym Hamilton
1 3 Leah Tournay
1 4 Sally Latham
1 5 Aneeka Ronchi Cousins
1 6 April Thomson
1 7 Rebekah Robbins
1 8 Tahree Mills
1 9 Wendy Harris
1 10 Amanda Oversby
1 11 Maddi Edwards
1 12 Cheyenne Vandenberg
1 13 Chloe Mcauley
1 14 Freya Tomasini
1 15 Elise Croft
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Preston Pensini
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Emma Connell
1 2 Courtney Reinke
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Cheyenne Vandenberg
1 2 Ella Tatnell
1 3 Julia Wallis
1 4 Aneeka Ronchi Cousins
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Brock Harris Gold Buckle (Bh0067)
1 2 Laurance Oversby Split N Eights (Bh0113)
1 3 Rhys Morrissey Jundaroo (Bh0058)
2 1 Wade Mccarthy Big Bay (Bh0029)
2 2 Gerard Oversby Last Call (Bh0120)
2 3 Mackay Lee-Warner Sundowner (Bh0019)
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Gerard Oversby Paint Your Wagon (Bh0096)
1 2 Trent Meade Hell Bent (Bh0055)
1 3 Japheth Spinks Hot Chilli (Bh0101)
1 4 Wade Mccarthy Caramel Chaos (Bh0107)
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Leith Barnes Kalkadoon Kid (Bw3101)
1 2 Gerard Oversby Gambler (Bw3b17)
1 3 Jade Barnes Chuck A Tanty (Bw3b10)
1 4 Ivan Chulung Johnny Goodnight (Bw3b16)
1 5 Wade Mccarthy Iron Jack (Bw325)
2 1 Snowy Wade Undertaker (Bw3100)
2 2 Jordan Ganci Mixed Up (Bw323)
2 3 Gary Jamal Barnes Evil (Bw345)
2 4 Bevan Wally High Price (Bw315)
3 1 Damon Metcalf Gambler (Bw3b17)
3 2 Stuart Rae Johnny Goodnight (Bw3b16)
3 3 Davey Green Kalkadoon Kid (Bw3101)
3 4 Quinton Kammann Iron Jack (Bw325)
3 5 Eamon Finn Chuck A Tanty (Bw3b10)
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Zach Kealy
1 2 Gerard Oversby
1 3 Richard Arends
2 1 Mackay Lee-Warner
2 2 Luke Bennett
2 3 Laurance Oversby
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Laurance Oversby
1 2 Wade Mccarthy
1 3 Luke Bennett
2 1 Zach Kealy
2 2 Dylan Ruff
2 3 Jason Henneberry
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Grant Edwards
1 2 Elise Croft
1 3 Laurance Oversby
2 1 Zach Kealy
2 2 Wade Mccarthy
2 3 Jason Henneberry
3 1 Dylan Ruff
3 2 Amanda Oversby
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Levi Metcalf
1 2 Jesse Inall
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Tom Craig
1 2 Courtney Reinke
1 3 Tyrell Metcalf
Round Competitor Name Partner/Stock
1 1 Tom Gibbs
1 2 Blair Curtin
Round Competitor Name Partner/Stock
Round Competitor Name Partner/Stock